ДЕРВЕНТА СЛАВИ: Некадашња општина стасала у град за примјер

Фото: ТВ К3
Свечаности су започеле светом литургијом у Саборном храму, те литијом око храма, након чега је служен парастос борцима који су у Одбрамбено – отаџбинском рату за слободу народа положили своје животe. На централни споменик погинулим борцима вијенце и цвијеће положили су градски званичници, те представници бројних организација и политичких партија.
Услиједила је свечана сједница Скупштине града на којој су резимирана пистигнућа измедју двије Велике Госпојине, те додијељена највиша признања града за 2022. годину.
Градоначелник Милорад Симић истакао је важност данашњег празника, те напретке које је Дервента постигла у протеклом периоду.
– Дервента засигурно има разлога да се похвали, јер смо од једне јако разрушене локалне заједнице дошли у статус добро развијене општине, а потом заслужили статус града. Ми у континуитету радимо. Ни једна година није прошла да нисмо урадили неку надградњу наше својеврсне слике, коју ми, различитих потенцијала сликамо. Из године у годину сам борац да та слика буде све љепша, да тај колорит личи на добро и веома ми је драго да људи који повремено дођу у Дервенту, било у посјету или живе у иностранству, истакну да се град мијења на боље – рекао је Симић казавши да се развој Дервенте темељи на успјешној привреди и успјешном водјењу града.
– Ми смо једно мало привредно чудо у РС, гдје послује више од 860 привредних субјеката, гдје дјелује највећа концентрација страног капитала и то преко 33 фирме. У Дервенти се извоз биљежи у висини од 13.000 марака по глави становника, што је за прошлу годину достигло 333 милиона КМ. Такође, треба истаћи да имамо малу администрацију и да смо засигурно једина локална заједница којој је Главна служба за ревизију јавног сектора РС дала три узастопна позитивна ревизорска извјештаја. То је засигурно стигло као резултат квалитетног и одговорног рада – рекао је Симић честитавши Дам града и крсну славу Саборног храма.
О раду Скупштине града присутне је упознао предсједник парламента Мирко Земуновић истакавши да је ово законодавно тијело у протеклој години успјешно извршило све задатке који су се пред њим нашли.
Предаједник парламента, заједно са градоначелником уручио је највише признање града, Великогоспојинску повељу са златним грбом града за 2022. години Народној библиотеци „Бранко Радичевић“. Повеља је овој установи уручена због континуираног и изузетног доприноса развоју града у области културе, умјетности и народног стваралаштва.
– Ово признање носи велики значај за мене и институцију, а такође и културу нашег града. Ми смо се кроз наш рад у протеклих неколико година трудили да подигнемо културну свијест нашег града и драго нам је што је то препознато и што смо предложени за овако велико признање. Ово је један риједак примјер, за који сам ја чула, да нека установа културе прими овакво признање, што иде и на част онима који су то препознали и предложили. Мислим да ће ово признање значајно утицати на културу, не само у Дервенти него у цијелој РС – рекла је директорица Народне библиотеке Мирјана Плиснић.
Због вишегодишњег континуираног рада и доприноса на одржавању чистоће града, градска Захвалница уручена је Небојши Гибаници, раднику „Комуналца”, а који у својој радној и животној средини ужива углед узорног радника и честитог човјека.
– Ово признање ме изненадило, нисам могао повјеровати да ћу то икад добити и много ми значи. Надам се да ћу остати исти какав сам био или чак бољи због овог признања. Желим да се од срца захвалим Дервенћанима који су ме предложили за ово признање – рекао је Гибаница.
Свечаној сједници присуствовао је и министар саобраћаја и веза Недељко Ћорић који је уз честитке поводом празника, Дервенћане обрадовао и најавом нових пројеката у нашем граду.
– Сљедеће године требало би да започне коначно рјешавање пројекта изградње петље за ауто – пут Бањалука – Добој код Осиње, а за који је узрађено идејно рјешење које ће наредних дана бити представљено вашим званичницима и званичницима општине Станари. Планирали смо да урадимо двије нове петље на ауто-пут Бањалука – Добој, од којих су на петљи у Маховљанима радови почели ових дана, а она ће омогућити бољи и безбједнији приступ аеродрому, а друга петља треба да уђе у план за сљедећу годину. Сигуран сам да ћемо сви заједно окупљени око истих идеја и вриједности радити и друге објекте у овој и сљедећој години са циљем развоја бољих услова за развој привреде и угоднији живот на нашим просторима – рекао је Ћорић.
Присутне је поздравио и делегат у Дому народног Парламента БиХ и почасни грађанин Дервенте Средоје Новић, а свечаном засједњу присуствовао је и шеф Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини РС Игор Жунић, вршилац дужности директора „Шума РС“ Славен Гојковић, те представници републичких органа са сједиштем у Дервенти, представници Оружаних снага БиХ, славеначко ЛОТ-а ЕУФОР-а, Полицијске станице, групе “Аркобалено”, те представници јавног и вјерског живота Дервенте.
Званичници Српске, који нису могли да присуствују свечаностима у Дервенти, као што су Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Симић, предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић, предсједник Владе РС Радован Вишковић, епископ зворничко – тузлански Фотије, те други званичници, упутили су честитке поводом Дана града и крсне славе Саборног храма.
Послије свечане сједнице Скупштине града у Центру за културу уприличен је славски обред, те пријем за званице. Програм свечаности употпунио је наступ хора „Србадија“ из Бијељине.
(Дервентски лист)
НАЈНОВИЈЕ ИЗ РУБРИКЕ
„АЈМО БРАЋО, СРПСКУ НЕ ДАМО“: Стевандић поносан на поклон пјесму Уједињене Српске у част Видовдана (ВИДЕО)
ПЈЕСМА "Ајмо браћо Српску не дамо" угледала је данас на Видовдан свјетлост дана.
ПУТУЈЕТЕ ЗА ВИКЕНД? На овим дионицама вас очекују гужве и измјене у режиму саобраћаја
ВЕЋИНА путних праваца у Републици Српској и ФБиХ јутрос је проходна, фреквенција возила је појачана, а чекања су на више граничних прелаза на излазу из БиХ према Хрватској, саопштено је из Ауто-мото савеза /АМС/.
МИНИЋ ПОВОДОМ ВИДОВДАНА: „Жртва бораца обавезује нас да чувамо Српску“
ПРЕДСЈЕДНИК Владе Републике Српске Саво Минић честитао је команданту и припадницима Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука и некадашњим припадницима Војске Републике Српске Видовдан – крсну славу Војске Српске, истакавши да је то дан присјећања на оне који су стали у одбрану Српске када је то било најпотребније.
ДЈЕВОЈЧИЦЕ ПРЕДЊАЧЕ: Ево за колико је беба Српска богатија
У Републици Српској у протекла 24 часа рођено је 13 беба, осам дјевојчица и пет дјечака, речено је Срни у породилиштима.
КАРАН ОДЛИКОВАО ЗАСЛУЖНЕ: Ево ко је добио највиша признања Републике Српске
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Синиша Каран одликовао је, поводом Видовдана, појединце и јединице Војске Републике Српске за заслуге стечене у стварању, одбрани и ослобођењу Републике, као и за признати јавни рад и личне резултате којим се доприноси друштвено-политичком развоју што доводи до опште афирмације Српске.
ЖЕГА НЕ ПОПУШТА: Данас и до 39 степени, ево када стиже промјена времена
ТОПЛОТНИ талас задржаће се и данас у Републици Српској и Федерацији БиХ, гдје ће бити сунчано и вруће са темепратуром до 39 степени Целзијусових.
ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ КРСНЕ СЛАВЕ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: Положени вијенци за погинуле борце у Приједору (ФОТО)
ОБИЉЕЖАВАЊЕ Видовдана, крсне славе Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског Република Српска пука, почело је данас у Приједору гдје су положени вијенци на Централно спомен-обиљежје "За крст часни".
ПРИЈЕДОР У ЗНАКУ ВИДОВДАНА: Централна свечаност поводом крсне славе Војске Републике Српске
ЦЕНТРАЛНА свечаност поводом Видовдана и крсне славе Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског Република Српска пука , биће одржана данас у Приједору.
„ВИДОВДАН ЈЕ СИМБОЛ ИСТРАЈНОСТИ И ЖРТВЕ“: Додик честитао крсну славу Војске Републике Српске
ПОВОДОМ Видовдана - крсне славе Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, команданту бригадиру Горану Максимовићу, официрима, подофицирима и припадницима пука упућујем искрене честитке, рекао је предсједник СНСД-а Милорад Додик.
„ЗАТВОРИТЕ ВРАТА И ПРОЗОРЕ, СТАВИТЕ МОКРУ КРПУ НА УСТА“: Дошло до цурења амонијака у Гучи, стижу хитна упозорења МУП-а Србије!
ПЕДЕСЕТ минута послије поноћи у Гучи се догодио акцидент, када је из хладњаче у Првомајској улици бр. 9 исцурио амонијак. МУП је издао хитно упозорење грађанима. Услиједила је хитна реакција ватрогасаца и специјализованих тимова.
Коментари (0)
11:49 „АЈМО БРАЋО, СРПСКУ НЕ ДАМО“: Стевандић поносан на поклон пјесму Уједињене Српске у част Видовдана (ВИДЕО)
ПЈЕСМА "Ајмо браћо Српску не дамо" угледала је данас на Видовдан свјетлост дана.
14:13 КУПАЧИ ТРАЖЕ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ГРАДА: Уништене кабине на плажи код Зеленог моста (ФОТО)
Кабине за пресвлачење на бањалучкој плажи код Зеленог моста скоро су потпуно уништене, а бројни купачи који спас од врућина траже у хладном Врбасу апеловали су на надлежне градске службе да их обнове.
0 „АЈМО БРАЋО, СРПСКУ НЕ ДАМО“: Стевандић поносан на поклон пјесму Уједињене Српске у част Видовдана (ВИДЕО)
ПЈЕСМА "Ајмо браћо Српску не дамо" угледала је данас на Видовдан свјетлост дана.
0 ФРАНЦУСКА И ДАЉЕ ПОД ТОПЛОТНИМ УДАРОМ: 61 департман под црвеним упозорењем
У Француској је 61 департман и даље под црвеним упозорењем због топлотног таласа, што је 11 мање него претходног дана, након што су поједини департмани дуж западне обале изашли из највишег степена узбуне.
Ован
Бик
Близанци
Рак
Лав
Дјевица
Вага
Шкорпија
Стријелац
Јарац
Водолија