ЦИЈЕНЕ ЕНЕРГЕНАТА РАСТУ: Чекају нас тешка јесен и зима

Фото: Принтскрин/Youtubearamco
Према ријечима економског аналитичара Војислава Вулетића, енергетска ситуација ће сигурно додатно бити погоршана након што 1. новембра ступи на снагу и шести пакет санкција Европске уније, који предвиђа потпуно обуставу куповине руске нафте.
– Сигурно је да ће доћи до новог поскупљења нафте због неразумне политике Брисела. Како ствари стоје, ЕУ чини све да би што више загорчала живот својим грађанима. Нажалост, то ће се прелити и на ове наше просторе, јер смо и ми део тог тржишта. Читава ова ситуација није никако добра – каже Вулетић.
Како је истакао, разлог новог раста цијена лежи и у чињеници да они који имају новца не штеде да би дошли до неопходних енергената пред предстојећу зиму.
– Разбацују се новцем трудећи се да обезбиједе социјални мир у својим земљама. Сматрам да Србија, а ни и Српска не би требало да имају проблема са енергентима. Ми смо мало тржиште. Али, колике ће цене бити, то је тешко предвидети. Што се тиче струје, Српска има довољних количина за своје потребе, па и за извоз, тако да верујем да ни Србија не би требало пуно да страхује. Што се тиче Европе, нисам неки оптимиста, напротив. Мислим да их чека тешка зима у сваком погледу. Ово што им се сад дешава неће бити ништа у односу на оно што их тек чека – поручио је Вулетић.
На питање да ли има излаза из овог зачараног енергетског круга, Вулетић сматра како он постоји – да Европа што прије изађе из “братског” загрљаја Америке, који је све више гуши.
– Земље ЕУ су већ поплавиле у лицу од тог загрљаја и док се не отргну тог стиска, не пише јој се добро – наводи овај економски аналитичар.
Експерт за тржиште нафте и уредник портала “Мој волан” Владимир Грујић сматра да ће БиХ морати дијелити судбину Европе, јер је домаће нафтно тржиште базирано на увозу.
– Цијене на нашим пумпама ће сигурно ићи поново на горе. Значи треба очекивати нова поскупљења, али не и несташицу. Ембарго на руску нафту ће довести до раста трошкова транспорта па самим тим и рафинеријских цијена горива у постројењима у којима и наши добављачи купују нафтне деривате. Такође не треба заборавити да руска нафта важи за једну од јефтинијих на глобалном тржишту, али и да иде зима, што доводи до појачане потражње, што опет, само по себи, доводи до раста цијена енергената – каже Грујић.
Сматра да је и крајње вријеме да државне институције привремено укину акцизе на гориво на најмање 12 мјесеци, јер би ово на крају могло довести да гориво на бензинским пумпама у БиХ значајно појефтини, што би онда колико-толико олакшало пословање привреде, обуздало инфлацију, али и смањило тренутне трошкове домаћинстава.
Енергетичар и економски аналитичар Милош Здравковић каже да је највећи проблем Европе ипак гас, јер не постоје техничке могућности да се овај енергент допреми из других извора, осим руских.
– Приче како ће се ЕУ окренути ка течном гасу су смешне. Једноставно тренутно не постоји изграђена мрежа за његову доставу, а годишње потребе Европе су око 500 милијарди кубних метара гаса – наводи он, појашњавајући и како је то главни разлог високих цијена гаса на европским берзама, које су током ове седмице достигле ниво од 3.300 долара.
Сматра како је реална цијена гаса она која је на азијским берзама, која се креће око 800 долара за један кубни метар овог “плавог” енергента, а што је и даље далеко више од цијена која су биле прије почетка украјинске кризе.
– Људи једноставно морају да схвате да време јефтиних енергената прошлост. И цене струје ће и даље расти, јер треба знати да гас са 20 одсто учествује у светској производњи електричне енергије. Верујем да ће цена струје и даље расти те да би она почетком наредне године могла на европском тржишту износити чак 1.000 евра по једном мегават-сату, што је више од 20 пута више од цене која је била пре само пар месеци. И то је веома лош сценарио за наш континент, јер ће се то директно одразити на европску привреду, јер су ове цене на другим тржиштима далеко повољније. Јефтини енергенти значе и јефтинију робу и услуге. Европска привреда полако, али сигурно, губи на својој конкурентности – истакао је Здравковић.
Указује и на то да су земље које су у претходном периоду дугорочно планирале енергетску политику и доносиле рационалне, а не популистичке мјере и одлуке, данас у далеко повољнијем положају, наводећи примјер Француске која је своју енергетску стабилност, за разлику од Њемачке, базирала на нуклеарној енергији.
Сјеверни ток
Пуштање у рад руског гасовода “Сјеверни ток 2” могло би да помогне у рјешавању растуће енергетске кризе у Европи, изјавио је посланик Бундестага Штефан Котре.
– Чак и да су складишта гаса пуна, то ће ове зиме бити довољно за око три мјесеца. И шта онда? Идеологија мора да уступи мјесто политици усмјереној на стварне чињенице. Једино разумно рјешење је покретање “Сјеверног тока 2” – каже Котре, члан њемачког парламентарног одбора за енергетику и заштиту климе.
(Глас Српске)
НАЈНОВИЈЕ ИЗ РУБРИКЕ
КРАВА РОГОВИМА ИЗБОЛА ДЈЕЧАКА: Надзорне камере снимиле шта се дешавало (ВИДЕО)
НА снимку са надзорне камере види се како животиња више пута убада дјечака роговима, док он вришти од страха и бола.
ШВЕРЦОВАЛИ ГРАЂЕВИНСКИ АЛАТ „ТЕЖАК“ 50.000 ЕВРА: Породица из БиХ „пала“ на граници
СЛУЖБЕНИЦИ граничне полиције у Пидингу заплијенили су више од 80 половних грађевинских алата и машина пронађених у комбију којим је управљала породица из БиХ, за које возач није могао да докаже поријекло.
ТРАГЕДИЈА У ВЕНЕЦУЕЛИ: Фудбалеру у земљотресу погинули супруга и двоје дјеце
ФУДБАЛСКИ свијет потресла је трагична вијест из Венецуеле, гдје су у разорном земљотресу живот изгубили супруга и двоје дјеце аргентинског фудбалера Лукаса Треха, који наступа за Депортиво Ла Гваиру.
ЛОВИЛА У МУТНОМ: Држављанка БиХ кажњена са 4.800 евра на граници у Каменском
ДРЖАВЉАНКА БиХ кажњена је са 4.800 евра јер је приликом уласка у Хрватску на Граничном прелазу Каменско покушала да унесе већу количину готовог новца, а да то није пријавила царинским службеницима.
ХОРОР У ЊЕМАЧКОЈ: Мајка ухапшена због сумње да је убила тромјесечну бебу
МАЈКА је ухапшена због сумње да је убила свог тромјесечног сина, за којег је раније тврдила да је отет из дјечјих колица.
УЖАС У АМЕРИЦИ: Четири особе упуцане послије утакмице на Мундијалу
ПОЛИЦИЈА у Масачусетсу саопштила је да су најмање четири особе упуцане док се у петак увече окупљало на стотине људи након утакмице Свјетског првенства.
„ВОЉНИ СМО ДА ЗАВРШИМО ПОСАО СА ИРАНОМ“: Трамп шокирао свијет новом пријетњом
ПРЕДСЈЕДНИК САД Доналд Трамп потврдио је да је америчка војска напала иранска складишта ракета и дронова, као и обалске радарске локације, због, како је навео, поновног кршења споразума о прекиду ватре од стране Техерана, и упозорио да би могло доћи до значајније употребе америчких снага против Ирана.
ТРЕСЛО СЕ ПРЕКО 5 ПО РИХТЕРУ: Земљотрес погодио Исланд
ЗЕМЉОТРЕС магнитуде 5.8 степени Рихтера забиљежен је у суботу у 20.32 часова, на Исланду.
ОДМОР У ШПАНИЈИ СЕ ПРЕТВОРИО У НОЋНУ МОРУ: Избила туча због лежаљки, дјевојчици разбијен нос
ТРИНАЕСТОГОДИШЊА дјевојчица из Велике Британије задобила је прелом носа када ју је шаком ударио мушкарац у хотелу "Санта Сузана" у Каталонији јер је сјела на његову лежаљку.
ГДЈЕ НА МОРЕ БЕЗ ВЕЛИКИХ ТРОШКОВА? Неум се нашао на европској листи најјефтинијих љетовалишта
ПОРЕД љето и током љета вјечна је потрага за савршеним мјестом уз море, а који нам неће испразнити новчаник и рачун. Гледајући објаве страних страница, закључује се да живимо на простору које има најјефтинија мјеста за љетовање у Европи.
Коментари (0)
15:09 ГОРИ АУТОМОБИЛ У ПРИЈАКОВЦИМА КОД БАЊАЛУКЕ: Полиција пропушта возила једном траком (ВИДЕО)
НА магистралном путу у Пријаковцима код Бањалуке гори аутомобил.
14:13 КУПАЧИ ТРАЖЕ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ГРАДА: Уништене кабине на плажи код Зеленог моста (ФОТО)
Кабине за пресвлачење на бањалучкој плажи код Зеленог моста скоро су потпуно уништене, а бројни купачи који спас од врућина траже у хладном Врбасу апеловали су на надлежне градске службе да их обнове.
0 ГОРИ АУТОМОБИЛ У ПРИЈАКОВЦИМА КОД БАЊАЛУКЕ: Полиција пропушта возила једном траком (ВИДЕО)
НА магистралном путу у Пријаковцима код Бањалуке гори аутомобил.
0 ЦВИЈАНОВИЋ: Скрнављење симбола Српске уз повике „Алаху екбер“ – то је БиХ која се нуди Србима
СКРНАВЉЕЊЕ симбола Републике Српске уз повике "Алаху екбер" - то је БиХ која се нуди Србима, истакла је српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић
Ован
Бик
Близанци
Рак
Лав
Дјевица
Вага
Шкорпија
Стријелац
Јарац
Водолија