ПРЕДМЕТ „КЛАСТЕР“: И даље издају дипломе, а оптужени да су их продавали

Фото: Pexels
Притом, угледни професори с којима смо разговарали огорчени су због чињенице да институције које су надлежне за високошколско образовање упорно ћуте о скандалу који више од годину дана тресе Српску и БиХ.
Подсјетимо, тек ријетки су се до сада оглашавали о овој великој афери, па је тако шест бањалучких професора, у отвореном писму упућеном академској заједници Српске и БиХ, у марту прошле године навело да већина припадника академске заједнице очекује цјеловиту, одговорну и професионалну истрагу.
Проф. доктор Петар Кунић почео је својевремено предавати на једном приватном факултету. Рекао им је, тврди, “Збогом”, а нама је открио разлог.
– Декан те институције био је спољни сарадник. То је катастрофа. Он је рекао ‘Ако 90 одсто студената не положи, немамо шта разговарати са таквим професором.’ Ја, када сам чуо то од тог декана, прекинуо сам радни однос и нисам више долазио. Дакле, приватни факултети су основани на комерцијалној основи, а не у жељи да се стекне што више знања – наглашава Кунић у изјави за “Независне новине“.
На чињеницу да је против неколико приватних универзитета подигнута оптужница, Кунић истиче да то значи да сада већ постоји основа за одговорност.
– Апсолутно, због тога мора бити и неких активности надлежног министарства, које се до сада доста пасивно односило према овоме. Слушајте, либерализација отварања приватних високошколских установа у Српској, БиХ и уопште овом поднебљу, довела је до деградације високог образовања – рекао је Кунић.
Један од потписника споменутог писма је и професор Душко Певуља, који каже да није нормално то што је тим факултетима и даље дозвољено да издају дипломе.
– Неко ко се на тај начин огријешио о закон и неко ко је изневјерио све могуће норме високог образовања, просто нема право више да уписује студенте и не дај боже поново даје дипломе – каже Певуља за “Независне новине”.
Упитан каква се на овај начин шаље порука оним студентима који су протеклу ноћ учили до зоре, Певуља каже да већ низ година цијело друштво шаље поруке да се рад не исплати.
– Шаље се грозна порука! Шаље се таква порука да се све мање људи одлучује за студирање и да све већи број људи одлази изван наше земље. Потпуно безнађе се производи тиме – истакао је Певуља.
Потписник писма је и Бранко Докић, проф. емеритус, који каже да све ово не бисмо ни имали да нема подршке и ресорног министарства и Академије наука и умјетности Републике Српске.
– Нећу рећи ‘подршке да се продају дипломе’, него не би толико приватних универзитета никло, у већој мјери него што никне печурака љети послије добре кише. Е, та добра киша су те двије институције – истакао је Докић.
Није морално, оцјењује, то што ти приватни универзитети и даље раде и настављају уписивати студенте.
– Да они имају зрно морала, они би одмах обуставили све активности. Можда оним студентима који су почели треба пружити шансу да доврше до краја. Нема већег зла за једно друштво од лажног знања – каже Докић.
Очигледно је, додаје он, да се овђе ради о незнању које је покривено одговарајућим дипломама.
– Мислим да би Министарство требало да позове на једну консултацију ширу академску заједницу, ректоре свих универзитета. Потребно је да се направи једна заједничка информација, саопштење. Вјерујем да ту има ствари знатно опаснијих за нас, него што је то објављено у медијима. Треба бити врло опрезан и не казнити оног ко је невин, ако има таквих. Али, ако су докази чврсти да је рађено то што је објелодањено, треба ставити кључ у браву таквим универзитетима. Гдје год се докаже да су дипломе продаване, те институције треба искључити из система образовања – поручује Докић.
Став смо покушали добити и у Академији наука и умјетности Републике Српске. Предсједник Академије Рајко Кузмановић нам је, у кратком телефонском разговору, рекао да је у бањи, а када смо му казали шта је тема нашег интересовања, препоручио нам је да назовемо академика Драгу Бранковића. Бранковић је саслушао наше питање и рекао нам да га назовемо за сат. Након тога се на наше позиве више није јављао. Без одговора су остала и наша питања која смо послали у Министарство за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске.
Подсјетимо, Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу којом се укупно 21 физичко и правно лице, у предмету “Кластер”, терети, између осталог, за продају факултетских диплома, а за овај предмет тужиоци најављују више од 3.000 материјалних доказа.
Од високошколских установа оптужени су Независни универзитет за политичке и друштвене науке НУБЛ Бањалука, Висока школа за примијењене и правне науке “Прометеј” Бањалука, Универзитет за пословни инжењеринг и менаџмент ПИМ Бањалука, Пословна јединица Универзитет ПИМ у Брчко дистрикту, Универзитет “Вицториа Интернатионал Университy” Мостар, правни сљедник Универзитета модерних наука ЦКМ Мостар, Висока школа “Унион” Мостар те Интернационални универзитет Брчко дистрикт БиХ.
Како тврде из Тужилаштва, према прикупљеним доказима, издато је најмање 49 високошколских диплома чије ће се поништење тражити у законом предвиђеном поступку.
– Тужилаштво БиХ и Државна агенција за истраге и заштиту (СИПА) прикупили су доказе да лица која су незаконито куповала дипломе, у врло малом обиму или чак никако, нису учествовала у процесу школовања на високошколским установама, а за куповање незаконитих диплома најчешће су плаћали износе од неколико хиљада евра – истакли су из Тужилаштва БиХ.
НАЈНОВИЈЕ ИЗ РУБРИКЕ
ПОЛИЦИЈСКА АКЦИЈА НА ЈАХОРИНИ: Осам особа кажњено због нелегалног обезбјеђења
НА Јахорини су синоћ извршила контроле, а полиција је издала прекршајне налоге за осам особа који су радили као обезбјеђење, а да за то нису имали законско право.
ОГЛАСИЛА СЕ ПОЛИЦИЈА: Грађани пружили прву помоћ жени која је скочила са моста у Врбас
ЖЕНСКА особа која је данас скочила са Градског моста у Бањалуци спасена је захваљујући брзој реакцији грађана који су се затекли у близини и пружили јој прву помоћ до доласка Хитне помоћи.
ДЈЕВОЈКА СКОЧИЛА СА МОСТА У ВРБАС: Младић и конобар јој спасили живот
ВЕЛИКА драма одвијала се данас у Бањалуци, када је једна дјевојка скочила с градског моста у Врбас.
ТУЖАН КРАЈ ПОТРАГЕ: Пронађено тијело несталог Миланка Љепоје
ПРИЈЕДОРСКА полиција је пронашла тијело Љепоја Миланка из Новог Града за којим је трајала потрага од 13. јуна.
ПРЕДМЕТ „ПЕТЉА“: Бањалучанка ослобођена кривице, тужилаштво одустало од оптужби
НИНА Куваља (46) из Бањалуке у Окружном суду је ослобођена кривице да је учествовала у препродаји кокаина и марихуане на подручју Бањалуке.
ТРАГЕДИЈА У БиХ: Преминуо дјечак (15) након што је пао са електричног тротинета
У Свеучилишној клиничкој болници Мостар јуче је преминуо 15-годишњи младић из околине Метковића, након што је задобио по живот опасне повреде главе у тешкој несрећи која се догодила у уторак.
МОНСТРУОЗНИ ЗЛОЧИН КОЈИ ЈЕ ЗГРОЗИО БиХ: Крајишки канибал који је убио и појео мајку и даље на лијечењу у Сокоцу
САБАХУДИН Велић (1985) из Босанске Крупе, који је мучки убио своју мајку Насиху (60) и на крају скухао дијелове њеног тијела и појео их и даље је на лијечењу, сазнаје “Дневни аваз”.
ВОЗАЧ ДОЖИВИО СРЧАНИ УДАР? Нови детаљи трагедије код Бањалуке
Адем Б. (72), који је прије четири дана страдао у стравичном судару четири возила у мјесту Пријаковци код Бањалуке, прије кобне несреће имао је срчаних проблема, што је највероватније довело до губитка контроле над возилом којим је управљао.
ПАДАО ГРАД ВЕЛИЧИНЕ ЉЕШНИКА: Невријеме протутњало у Источном Сарајеву (ФОТО)
ЈАКО невријеме праћено грмљавином, обилном кишом и градом величине љешника погодило је данас подручје општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа.
ОПЕТ БУКТИ НА ДЕПОНИЈИ УБОРАК: Дим се и даље осјећа у Мостару
ПОЖАР на депонији Уборак код Мостара поново је активиран, иако је током ноћи и рано јутрос био под контролом уз стални надзор ватрогасаца, речено је Срни у мостарској Професионалној ватрогасној бригади.
Коментари (0)
21:19 ПОЛИЦИЈСКА АКЦИЈА НА ЈАХОРИНИ: Осам особа кажњено због нелегалног обезбјеђења
НА Јахорини су синоћ извршила контроле, а полиција је издала прекршајне налоге за осам особа који су радили као обезбјеђење, а да за то нису имали законско право.
14:13 КУПАЧИ ТРАЖЕ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ГРАДА: Уништене кабине на плажи код Зеленог моста (ФОТО)
Кабине за пресвлачење на бањалучкој плажи код Зеленог моста скоро су потпуно уништене, а бројни купачи који спас од врућина траже у хладном Врбасу апеловали су на надлежне градске службе да их обнове.
0 ВОЗАЧИ, СПРЕМИТЕ СЕ: Центар Бањалуке затворен скоро мјесец дана, ево које улице су блокиране
У Бањалуци ће од недјеље, 28. јуна, до 20. јула бити измијењен режим одвијања саобраћаја у Улици Горана Радуловића Бимбе, на дијелу дијелу од раскрснице са Улицом Милана Ракића до раскрснице са Јеврејском улицом и у Улици Васе Пелагића, на раскрсници са Јеврејском улицом до раскрснице са Улицом Краља Алфонса XИИИ, због изградње оборинског колектора.
0 ЦВИЈАНОВИЋ: Скрнављење симбола Српске уз повике „Алаху екбер“ – то је БиХ која се нуди Србима
СКРНАВЉЕЊЕ симбола Републике Српске уз повике "Алаху екбер" - то је БиХ која се нуди Србима, истакла је српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић