„ОДЈЕДНОМ НИЈЕ БИЛА ИСТА“: Бранка Катић одрасла уз маму са биполарним поремећајем

Фото: Принтскрин
Описује тренутак када се њена мајка осјетила толико уморно, као да је свијет исциједио све што је икада имала у себи, а породица да се свијет окренуо наглавачке. Нису ништа препознали, нису ништа знали, нису ништа у првом тренутку разумјели.
- Тата, моја старија сестра и ја у први мах смо били у чуду. Нисмо знали што се дешава. Као да је одједном постала нека друга особа. Прије тога је била весела и њежна мама. Одједном је добила изгубљен, празан поглед, свега ју је било страх. И није жељела помоћ. Дуго је одбијала да одемо код љекара, касније је врло тешко прихватила да мора редовно узимати терапију, заувијек – започела је своју причу Бранка.
Биполарни поремећај, који се све донедавно називао манична депресија, здравствено је стање које узрокује драматичне промјене расположења – од екстремних успона до дубоких падова. Један сте дан мотивисани да промијените цио свијет, у другом тренутку немате воље отићи до купатила и окупати се. То је само једна од слика страшног тобогана расположења како га описују пацијенти.
Породице особе оболеле од биполарног поремећаја сведоче и епизодама депресија, потешкоћама с устајањем из кревета више дана, а с друге су стране екстремне љутње и раздражљивости. Бранка је тада била десетогодишња дјевојчица у чији се дом уселио „уљез“. И сјећања мукло ударају у страх.
- Највише ме плашио тај њен поглед и одсутност, затвореност, неспособност да подели своју муку с нама и осети било какве лепе осећаје. Дете жели да се залепи оно што се пред њим, а да не зна зашто, сломило у сто комада – прича она.
- Плашила сам се хоће ли се икада успети вратити и опет бити она моја мама, коју волим и знам“, препричава силну потребу ђетета да се све врати у нормалу, да либела живота буде равна.
Примјећивала је нагле промјене личности. „У фази депресије потпуна отуђеност, изгубљеност, немогућност обављања било које активности. Ништа је није интересовало, није хтела да било ко долази. А није хтела ићи код лекара јер је било срамота што се тако осећа“.
„Кавез“ у којем је била њена мајка описује овако: „Имала је велику нервозу сваког јутра, ништа није знала, ни шта жели, ни како себи да помогне, а мисли су јој лутале као у неком лабиринту без излаза, свака активност је представљала проблем“.
На другом полу биполарног поремећаја су невјероватно усхићење и навала енергије.
- У плус фазама је умела бити јако напорна, на сасвим други начин. Тада је била попут силе коју нико не може обуздати. Није спавала, била је на моменте и јако раздражљива, али је пар пута и имала херојске подвиге. Рецимо, уплаканом оцу девојчице из Ирана помогла је да нађе доброг Хирурга за операцију кћерке у Београду“.
Изненадно стање промијенило је породичну динамику, улоге су се промијениле.
- Моја сестра Маја је пожртвовно ускочила у мамину улогу и бринула је о свима нама. Како је девет година старија, и како је с мамом увек била врло блиска, било јој је јако тешко прихватити тако велику промену. Тата је туговао на свој начин, и на почетку погрешно тумачио мамино понашање. Мислио је да се мама њему инати, да све то ради намерно – прича глумица.
Како су јој се и родитељи преселили, каже „пут звезда“, попут драгоцјеног накита чува једну лијепу ствар: „Успркос тако лошим периодима, до краја су остали заједно“. Бранка је путем учила да се на маму не љути. „Знала сам осетити ту њену тугу, разумети да свиет може изгледати и несавршено и ружно. Трудила сам се да је никада не кривим. Када сам мало касније научила да је биполарна депресија пре свега хемијски поремећај, било ми је још више жао што пролази кроз све то“.
Бранкина мајка није хтјела посјећивати љекара, стигма је била прејака, а Бранка мисли да још није искоријењена. „Та стигма и данас постоји. Када вас нешто заболи, одмах идете лекару, али када вас стигну душевне боли, не тражите помоћ. Јер вас је страх што ће други рећи, да не испадне да сте полудели. Посљедњих 12 година маминог живота имали смо срећу да је лечи врсна психијатрица Нађа Марић Бојовић. Мама је имала поверења у њу, осећала неку врсту конекције, а доктрорка Нађа је знала правом терапијом маму одржавати у функционалном стању чак и у фазама депресије“, казала је глумица.
Признаје и да сама иде на психотерапије. Одбија лијекове.
„Због гомиле лекова које је наша мама цели живот пила, била сам опрезна и сматрала да не желим антидепресиве док год могу нормално функционисати. Рекла сам психотерапеуткињи у Лос Анђелесу да не желим избрисати то што осећам, већ желим разумети зашто се тако осећам. Ишла сам на разне методе психотерапије, и увек би ми помогле да негујем и продубим своју емотивну писменост. Ментална хигијена је изузетно важна за ментално здравље. Наше одрастање, одгој и образовање, усвојени механизми размишљања и понашања често нас знају изнова везати у исти чвор. На психотерапији научиш то да препознаш и нађеш нови, здравији угао гледања на свет“, преноси глумица.
Радари су јој осјетљиви и научила је препознати људе који пате од сличних стања. За оне који су се нашли пред сличним мраком има савјет: „За биполарни поремећај је најважније наћи терапију која ти одговара, што није једноставно, као и бити дисциплинован у узимању исте, не мењати ништа сам. И не заборавити да су фазе и плуса и минуса, као и све у животу, пролазне. Драгоцено је моћи ослушнути себе, и затражити помоћ лекара чим осетиш да ти терапија коју користиш више не прија“.
Јесмо ли болеснији од болесног друштва?
- За депресију кажу да је болест душе и наша душа нам кроз болест нешто говори. У прилично нехуманом хаосу данашњице, у свеопштој јурњави за материјалним, премало се брине о души. У нашем друштву нема толеранције, међусобног уважавања или одговорности, систем не брине о појединцу, основне људске вредности потпуно су скрајнуте, па је више него икад нормално осећати и тугу, и усамљеност, и отуђеност. Ако ти осећаји крену да нас паралишу, неопходно је потражити помоћ стручњака – наводи Катићева.
- За неку дјевојчицу и дјечака који данас гледа како му се родитељ бори с непознатом тегобом има круцијалну поруку: „Само нека никада не помисле да су они криви. Подржите лечење родитеља, будите стрпљиви и не устручавајте се показати им своју љубав. Љубав може победити све. Ми смо с нашом мамом имали и много сретних дана, и данас, када ње више нема, осећамо само љубав и нежност – објашњава она.
- Будите љути на болест, а не особу које је оболела. Јер и она је преплашена, збуњена и беспомоћна. Наш је посао разумевање људске природе, психе и душе, све те наше фрагилности и тананости. Уметници живе у истини, у слободи да се изразе, снажно осећају свет око себе и желимо то пренети. Па верујем да зато лакше причамо о немоћи и безнађу које сви понекад осјећамо – закључила је Бранка.
(Курир.рс/ Телеграм.хр/ МОНДО)
НАЈНОВИЈЕ ИЗ РУБРИКЕ
„ХВАЛА ТИ БОЖЕ“: Дадо Полумента и његова трудна супруга блистају од среће (ФОТО)
ИВОНА Полумента ушла је у девети мјесец трудноће и ускоро ће на свијет донијети треће дијете. Она је тик пред порођај прославила 32. рођендан, а Дадо ју је изненадио и извео овом приликом.
ОНА НИЈЕ ДИО ЕСТРАДЕ: Ево како данас изгледа и шта ради кћерка чувене Силване Арменулић (ФОТО)
ЧУВЕНА звијезда народне музике, Силвана Арменулић, која је трагично настрадала у саобраћајном удесу 1976. године, иза себе је оставила насљедницу Гордану, из брака са Радмилом Арменулићем.
ДАНАС СЛАВИМО ВИДОВДАН: Обавезно изговорите ове ријечи и погледајте у сунце
СРПСКА православна црква и њени вјерници обиљежавају један од највећих српских празника - Видовдан.
ДНЕВНИ ХОРОСКОП ЗА НЕДЈЕЉУ, 28. ЈУН: Ко је посвећен важним циљевима, а ко напредује у каријери?
САЗНАЈТЕ шта вас у недјељу, 28. јуна, очекује на послу, у љубави, на здравственом плану, у дому и породици, како ћете се слагати са пријатељима...
„ТО БОГ НЕЋЕ БЛАГОСЛОВИТИ“: Свештеник објаснио које молитве никада неће бити услишене
МНОГО људи се бар једном у животу нашло у истој ситуацији - дуго се моле за нешто што им је важно, чекају одговор и надају се да ће се околности промијенити. Неко моли за оздрављење, неко за љубав, неко за повратак блиске особе, а неко за излаз из проблема који му дјелује нерјешив.
БОСИ И ЗАГРЉЕНИ У ПИЈЕСКУ: Откривене досад необјављене фотографије са вјенчања Доналда Трампа Џуниора (ФОТО)
НЕПУНИХ мјесец дана након бајковитог вјенчања на Бахамима, Бетина Андерсон одлучила је да са својим пратоцима подијели још неколико до сада необјављених фотографија с прославе вјенчања с Доналдом Трумпом Џуниором.
ГРЕШКА КОЈУ СКОРО СВИ ПРАВИМО: Ево зашто пуњач никада не треба остављати у струји
СТРУЧЊАЦИ упозоравају да остављање адаптера у утичници може довести до такозване „фантомске потрошње“ електричне енергије, али и повећати ризик од квара или пожара. Ипак, не морају се сви пуњачи обавезно искључивати, јер зависи од врсте уређаја и начина кориштења.
„ЈА САМ СИГУРНА ДА СЕ ОД ОВОГА ЛУДИ“ Марија Шерифовић умало заплакала због малог Мариа и његових ријечи
Пјевачица Марија Шерифовић неретко дели занимљиве и емотивне тренутке из свог дома на друштвеним мрежама, а у центру пажње увијек је њен преслатки син Марио.
„ГОВОРИЛИ СУ МИ ДА САМ БИЛА БУДАЛА“: Овај хит Јована Перишића прво је одбила позната пјевачица
МНОГИ пјевачи током каријере пропустили су прилику да сниме пјесме које су касније постале велики хитови у извођењу њихових колега.
ОТКАЗАН КАРЛЕУШИН КОНЦЕРТ У САРАЈЕВУ НАКОН КОНАКОВИЋЕВОГ ЗАХТЈЕВА: Пјевачица се још увијек није огласила
НАСТУП Јелене Карлеуше у клубу Аqua у Сарајеву је отказан након што је министар иностраних послова БиХ Елмедин Конаковић поднио захтјев МУП.
Коментари (0)
12:11 ШВЕРЦОВАЛИ ГРАЂЕВИНСКИ АЛАТ „ТЕЖАК“ 50.000 ЕВРА: Породица из БиХ „пала“ на граници
СЛУЖБЕНИЦИ граничне полиције у Пидингу заплијенили су више од 80 половних грађевинских алата и машина пронађених у комбију којим је управљала породица из БиХ, за које возач није могао да докаже поријекло.
14:13 КУПАЧИ ТРАЖЕ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ГРАДА: Уништене кабине на плажи код Зеленог моста (ФОТО)
Кабине за пресвлачење на бањалучкој плажи код Зеленог моста скоро су потпуно уништене, а бројни купачи који спас од врућина траже у хладном Врбасу апеловали су на надлежне градске службе да их обнове.
0 ШВЕРЦОВАЛИ ГРАЂЕВИНСКИ АЛАТ „ТЕЖАК“ 50.000 ЕВРА: Породица из БиХ „пала“ на граници
СЛУЖБЕНИЦИ граничне полиције у Пидингу заплијенили су више од 80 половних грађевинских алата и машина пронађених у комбију којим је управљала породица из БиХ, за које возач није могао да докаже поријекло.
0 ЦВИЈАНОВИЋ: Скрнављење симбола Српске уз повике „Алаху екбер“ – то је БиХ која се нуди Србима
СКРНАВЉЕЊЕ симбола Републике Српске уз повике "Алаху екбер" - то је БиХ која се нуди Србима, истакла је српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић