„МЛАДИ, НЕ ЖУРИТЕ У ИНОСТРАНСТВО“ Перић након потписа за Цеље

Фото: : RK CELJE PIVOVARNA LAŠKO
Ипак, таленат, труд, рад, слушање савјета и „глава“ довели су га до највише сцене. Иако има 20 година, сјајни деснокрилни рукометаш већ четврту сезону стандардни је првотимац Борца. Практично од првих сениорских наступа инострани клубови почели су да га обасипају понудама, звали су Французи, Мађари, Војводина, Звезда, Загреб баш „загризао“, али је момак који и дан данас са двије ноге чврсто стоји на земљи одбио све и стрпљиво чекао прилику. И дочекао.
Имао је срећу да је окружен добрим савјетницима почевши од оца Доситеја, некадашњег члана Црвене звезде и Пролетер Нафтагаса, до легенде овдашњег рукомета Небојше Голића.
– Искрено, мислио сам да ћу отићи на крају прошле сезоне, али смо се одлучили да не журим. Не треба прескакати степенице, већ ићи корак по корак. Треба проћи и добре и лоше стране јер је све лакше док сте кући. Имао сам понуда, одлучили смо да останем и дошла је она права. Цеље је озбиљан клуб, уз Загреб и Нексе најорганизованији у региону. Ово је почетак нове приче, не значи да сам успио, већ да сам добио прилику да направим нешто велико. Навике морају да остану исте, чак и боље него до сада, то је кључ свега – прича Перић за као да има бар 30, а не 20 година.
Уговор са Цељанима потписао је на три године, тако да ће се наиграти у „Златорог арени“, једном од љепших домова рукомета у окружењу. Први утисци су више него позитивни.
– Прије неколико дана када сам званично потписао уговор обишао сам дворану, клуб, просторије… Дворана је намијењена само за рукомет и екипу Цеља. Све је брендирано и намијењено само за рукометаше. Велика је, лијепа, атмосфера је одлична и сигуран сам да ће бити ужитак играти. Имао сам прилику прије неколико сезона да играм још док сам био клинац, али сада слиједи оно право. Жеља ми је, прије свега, да прво у Бањалуци завршимо посао како треба и поправимо утисак на крају сезоне – нагласио је Перић.
Цеље је лидер на табели и близу је титуле, тако да је нови пласман у Лигу шампиона на дохват руке. О игрању на највишој сцени, признаје, није ни размишљао када је први пут закорачио у бањалучки храм спорта.
– Као млад играч маштао сам само о првом тиму, Лига шампиона и репрезентација нису били ни у мислима. Добио сма прилику, зграбио је објеручке, тренирао добро, слушао. Услиједила је репрезентација уз исти образац понашања, а као круна је дошла титула прошле године. Драго ми је што сам био дио те шампионске екипе Борца, ево сада завршавамо ово поглавље и идемо даље – истакао је Перић.
Побједе су у ДНК Цеља баш као што се оне подразумијевају у Борцу. Такав менталитет изградио је и сада већ стандардни репрезентативац БиХ.
– Стално желим да побиједим, то је лијепа ствар коју ћу настојати да пренесем посебно што идем у средину у којој се трофеји подразумијевају. Гледао сам утакмице, видио да екипа игра растерећено, али са побједничким менталитетом. Понијећу и лијепе успомене из матичног клуба, ту сам научио прве кораке, прошао добре и лоше ствари, стекао другове и пријатеље. Надам се да сам спреман за корак више – рекао је Перић.
Дебија у најдражем дресу сјећа се као да је био јуче. Са 16 година добио је прилику у Куп утакмици против Славије, а само неколико мјесеци касније на другој страни терена стајали су рукометаши Олимпијакоса. Ускоро је услиједио и деби за репрезентацију БиХ, а потом и наступ на Европском првенству…
– Гледао сам те великане на ТВ, па се деси Европско првенство гдје сам играо против њих, а ево сада ћу, надам се, да играм против њих сваких седам дана. И они су кретали овако, мало по мало и стигли до врха. Када сам дебитовао на ЕП био је то шок. Нисам реално био спреман за прави, сениорски рукомет. Али из тренинга у тренинг стицао сам искуство, усвајао нове начине рада. Не сматрам се да сам искусан, али се трудим да сваки тренинг нешто покупим и научим – исправно резонује Перић.
У Борцу је од шесте године, дакле пуних 14 носи црвено-плаве боје и радо се сјећа почетака, али и сениорских корака.
– Први тренер био ми је Драган Станлчевић, онда ме је преузео Деан Кнежевић имао је много стрпљења за нас и избацио врло добру генерацију, у јуниорима нас је водио Горан Гарић, а сада смо са њим у сениорима јер је помоћник у стручном штабу. Са Веселином Вујовићем је било занимљиво, искусили смо и тај стари ков и начин тренирања. Прошле и ове године Мирко Микић ме је узео под своје. Када сам имао 13 година радио је са мном индивидуално. Много сам научио и од Марија Блажевић који нажалост више није у Бањалуци, али стално размјењујемо иноформације. Од њега сам покупио етику и улагање у себе. Ту су и ментални и кондициони тренери, спортски директор Бојан Љубишић. Не бих некога да забоправим… Они су увијек уз нас, никада нам нису окренули леђа, посебно сада када иде мало лошије – истакао је Перић.
Од саиграча је издвојио једног због искуства и навика које му је пренио.
– Када сам у првој години постао стандардни првотимац много ми је помогао Саша Пуљизовић. Зближио сам се са њим, пренио ми је интернационално искуство. Ту су наравно и сви остали искуснији играчи који су преносили на нас све што су они искусили. Као млад играч настојим да разговарам што више са искусним. То савјетујем и свим младим играчима. Питајте, причајте, разговарате са старијим играчима, тренерима и гледајте шта да поправите на себи. Не журите нигђе, ако си вриједан, ако живиш рукомет и радиш из дана у дан, трудиш се да будеш бољи, све ће прије или касније доћи као награда можда са 20, 25 или 30 година – закључио је Перић.
ГЕНСХАЈМЕРОВА ЗНОЈНИЦА
Перић је за читаоце испричао и једну анегдоту. Наиме, четири године прије дебија са оцем је ишао да гледа ПИК Сегед и Рајн Некар Левен. По завршетку утакмице сишао је на терен и пришао једном од најбољих крилних рукометаша у овом миленијуму Увеу Генсхајмеру.
– Рекао сам му да тренирам у Борцу из Бањалуке, а он ми је дао велику знојницу. Неколико година касније у квалификацијама за ЕП 2022. године добио сам прилику да играм против њега. Показао сам му слику, а он ме је „ћушнуо“ по глави и насмијао се. Цијели меч је „ћаскао“ са мном, чак ме је и пустио да шутнем – присјетио се Перић лијепе анегдоте.
(СрпскаИнфо)
- Тагови
- Лука Перић
- спорт
- Цеље
НАЈНОВИЈЕ ИЗ РУБРИКЕ
КОЛУМБИЈА И ПОРТУГАЛ „РАЗОЧАРАЛИ“: Јужноамериканци завршили први у групи, Роналдо и екипа иду на Хрвате!
ФУДБАЛЕРИ Португала и Колумбије ремизирали су 0:0 у оквиру 3. кола групне фазе.
ЂОКОВИЋ ПРЕД ВИМБЛДОН: Много сам боље припремљен него за Ролан Гарос
НОВАК Ђоковић је спреман за Вимблдон. Србин је истакао шта очекује од наступа на трећем гренд слему.
ОВО СЕ ЧЕКАЛО: Познато када Новак Ђоковић игра први меч на Вимблдону
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић играће у понедјељак око 18 часова против Кинеза Јибинг Вуа у првом колу Вимблдона, саопштили су данас организатори такмичења.
СВЈЕТСКО ПРВЕНСТВО: Познато девет парова нокаут фазе
ПРЕОСТАЛО је да се одиграју још посљедња кола у групама Л, Ј и К, како бисмо имали комплетирану групну фазу на Свјетском првенству у фудбалу, а већ је и познат добар дио "костура" када је у питању нокаут фаза.
МОДРИЋ СНИМЉЕН КАКО ПЛАЧЕ: Цијела Хрватска гледа у капитена
"НЕВЕРОВАТНО је све ово што сам доживео и што доживљавам."
„НЕЋЕШ ДОБИТИ ТРИ ОД ЈЕДНОМ“ Новак Ђоковић и Арина Сабаленка разговором насмејали планету (ВИДЕО)
СПРЕМА се Новак Ђоковић за Вимблдон, а пред трећи гренд слем сезоне показао је да је у одличном расположењу.
БиХ У СТРАХУ: Џеко у свађи са селектором или је љут на себе?
ФУДБАЛСКА репрезентација Босне и Херцеговине састала се са репрезентацијом Катара у последњем мечу "Б" групе на Светском првенству. Славили су Босанци резултатом 3:1 (2:1)
ВРАЋА СЕ ДУШКО ИВАНОВИЋ: Преузима посао бившег тренера Звезде
ИСКУСНИ црногорски тренерр Душко Ивановић ће након растанка са Виртусом ускоро поново сјести на клупу.
У ЈЕДНОМ ДАНУ ДВИЈЕ „БОМБЕ“! Звезда не стаје! Послије Џонса, Теодосић довео и бившег саиграча!
ЦРВЕНО-бели довели кошаркаша са великим евролигашким искуством.
ХРВАТИ ОЧИМА НЕ ВJЕРУЈУ! Ово им се није десило у историји!
Невероватан податак стигао је са Светског првенства, где је капитен Лука Модрић одиграо јубиларну 200. утакмицу за национални тим.
Коментари (0)
09:38 МИНИЋ ПОВОДОМ ВИДОВДАНА: „Жртва бораца обавезује нас да чувамо Српску“
ПРЕДСЈЕДНИК Владе Републике Српске Саво Минић честитао је команданту и припадницима Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука и некадашњим припадницима Војске Републике Српске Видовдан – крсну славу Војске Српске, истакавши да је то дан присјећања на оне који су стали у одбрану Српске када је то било најпотребније.
14:13 КУПАЧИ ТРАЖЕ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ГРАДА: Уништене кабине на плажи код Зеленог моста (ФОТО)
Кабине за пресвлачење на бањалучкој плажи код Зеленог моста скоро су потпуно уништене, а бројни купачи који спас од врућина траже у хладном Врбасу апеловали су на надлежне градске службе да их обнове.
0 ПУТУЈЕТЕ ЗА ВИКЕНД? На овим дионицама вас очекују гужве и измјене у режиму саобраћаја
ВЕЋИНА путних праваца у Републици Српској и ФБиХ јутрос је проходна, фреквенција возила је појачана, а чекања су на више граничних прелаза на излазу из БиХ према Хрватској, саопштено је из Ауто-мото савеза /АМС/.
0 ФРАНЦУСКА И ДАЉЕ ПОД ТОПЛОТНИМ УДАРОМ: 61 департман под црвеним упозорењем
У Француској је 61 департман и даље под црвеним упозорењем због топлотног таласа, што је 11 мање него претходног дана, након што су поједини департмани дуж западне обале изашли из највишег степена узбуне.
Ован
Бик
Близанци
Рак
Лав
Дјевица
Вага
Шкорпија
Стријелац
Јарац
Водолија