МАРЈАНОВИЋ ПОРУЧИО: Доктор који год дође овдје, добиће посао

Фото: СРНА
Он је навео да је прошла пословна година завршена с добити од милион и по КМ, од чега је милион КМ од Фонда здравственог осигурања Републике Српске био ванредни приход приликом преласка на трезорско пословање с градом, да је за првих осам мјесеци ове године добит око 50.000 КМ, а да је основни разлог позитивног пословања оптималан број радника.
– То је врло битно. А плате су на средњим коефицијентима за разлику од многих других домова здравља који су на минималним. Мислим да тај темпо можемо одржати и даље, без обзира на повећање плата радницима у здравству које је било ове године два пута – рекао је Марјановић.
Он је најавио да ће ући у разговоре са Градском управом да се из буџета града за 2023. покрије нека развојна компонента са дугорочним ефектом, било набавком основних средстава за неке нове услуге, било учешћем у финансирању специјалистичких студија за љекаре.
– Тренутно је највећи проблем Дома здравља, а тек ће бити, недостатак љекара, посебно специјалиста породичне медицине. Ми сад имамо десет специјализаната и имамо могућност да идуће године пошаљемо још пет. Зашто град не би могао још пет – додао је Марјановић.
Према његовим ријечима, недостатак љекара је хроничан и у приједорском Бироу за запошљавање нема ниједног. С друге стране, позитивно је да у приједорски Дом здравља долазе радити љекари из других градова, да је недавно дошло пар љекара из Бањалуке, те да су плате солидне у односу на стање у друштву и да ће установа бити још атрактивнија када уведе нове, комерцијалне услуге.
– Доктор који год дође овдје, добиће посао – поручио је Марјановић.
Он је подсјетио да је 2007. године приликом успостављања мреже породичне медицине у Приједору било 89.000 осигураних лица, да их је на крају прошле године било 56.000, док је процјена да ће их на крају ове године бити мање за још 3.000, а новац с Фондом се уговара на основу броја осигураника.
– Стога ћемо радити на повећању властитих прихода комерцијализовањем услуга и тражењем суфинансирања из других извора, гдје очекујемо да ће се укључити град – истакао је Марјановић.
Он је најавио да је до краја године у плану измјештање хитне помоћи у адекватнији простор, отварање организационе јединица Завода за стоматологију у просторијама Дома здравља, те дигитализација услуга стоматологије и радиологије, а да се за идућу годину планира реновирање амбуланте у Љубији и комплетна реконструкција мреже телекомуникација.
– До краја године враћамо стоматологију у подручне амбуланте и школе. И лабораторију враћамо у подручне амбуланте јер нема разлога да не радимо као прије короне. Идућег мјесеца враћамо пуно радно вријеме подручним амбулантама гдје се радило два до три дана седмично. Имали смо мањак љекара, углавном због боловања и годишњих одмора, и пацијентима се извињавам – поручио је Марјановић.
Он је закључио да се у службама хитне помоћи и породичне медицине, које су стуб примарне здравствене заштите, мора држати стандард, а да све остале службе имају и простора и могућности за увођење нових услуга које ће грађани плаћати као што их плаћају у приватном сектору.
– Негдје је потребна набавка опреме, негдје кадровско јачање. Нема, на примјер, разлога да не радимо хормоне, а људи сада за то путују у Бањалуку. Људе на то треба и навикавати и зато ћемо ићи и у рекламирање услуга како их будемо успостављали. Нико нема ресурсе за то какве има Дом здравља, а притом гарантујемо квалитет и сигурност – додао је Марјановић.
(Срна)
НАЈНОВИЈЕ ИЗ РУБРИКЕ
ВОЗАЧИ, СПРЕМИТЕ СЕ: Центар Бањалуке затворен скоро мјесец дана, ево које улице су блокиране
У Бањалуци ће од недјеље, 28. јуна, до 20. јула бити измијењен режим одвијања саобраћаја у Улици Горана Радуловића Бимбе, на дијелу дијелу од раскрснице са Улицом Милана Ракића до раскрснице са Јеврејском улицом и у Улици Васе Пелагића, на раскрсници са Јеврејском улицом до раскрснице са Улицом Краља Алфонса XИИИ, због изградње оборинског колектора.
СУТРА ВРУЋЕ: Температура до 39 степени
СУНЧАНО и вруће биће и други дан викенда у Републици Српској и ФБиХ, уз максималну температуру ваздуха до 39 степени Целзијусових.
ОНА ЈЕ ПОНИЈЕЛА КРУНУ НАЈЉЕПШЕ ДЈЕВОЈКЕ БиХ: Ево ко је мисица Лана Јахић
У Сарајеву је данас одржан избор Мисс Босне и Херцеговине за Мисс свијета, а титулу најљепше понијела је Лана Јахић из Тузле.
СЦЕНА ЗА ПАМЋЕЊЕ У БЕОГРАДУ: Роботи у шајкачама заиграли „Моравац“ пред хиљадама људи (ВИДЕО)
ТОКОМ данашњег скупа "Србија једна породица" грађани су имали част да виде хуманоидне роботе како играју коло.
„ЗАЈЕДНИШТВО СА СРБИЈОМ ЈЕ НАШ ИМПЕРАТИВ“: Стевандић послао снажну поруку из Београда
ПРЕДСЈЕДНИК Народне Скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је да је за заједништво са Србијом у свему.
ВУЧИЋ СТИГАО НА СКУП „СРБИЈА ЈЕДНА ПОРОДИЦА“: Више од 200.000 људи у Београду; Роботи играли коло (ФОТО/ВИДЕО)
БОГАТ дјечији програм, рекордна застава, примјери технолошког напретка и концерти највећих домаћих музичких звијезда. То је само дио онога што грађани имају прилику да виде данас на великом скупу испред Скупштине Србије.
БУКТИ У ТРЕБИЊУ: Ватра се приближила на 150 метара кућама
У селу Седлари код Требиња ватра се приближила на око 150 метара од кућа, али је ситуација и даље под контролом, док ватрогасци и мјештани заједничким снагама бране домаћинства од пожара.
„ЗАГЛЕДАНИ СМО У СРБИЈУ, СТАБИЛНУ И МОЋНУ“: Додиков говор о Србији одјекнуо
РЕПУБЛИКА СРПСКА је загледана у Србију, стабилну и моћну, рекао је предсједник Милорад Додик који у Београду присуствује скупу "Србија једна породица".
„ХВАЛА СРБИЈО“: Огласио се Вучић на друштвеним мрежама и изразио захвалност грађанима Србије
ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се на друштвеним мрежама поводом скупа "Србија једна породица".
ПОНОС СРБИЈЕ: Највећа српска тробојка дуга пола километра „покрила“ улице Београда (ФОТО/ВИДЕО)
НАЈВЕЋА српска тробојка коју носи 2.500 људи кренула је кроз улицу Кнеза Милоша! Призор одузима дах, а колико је велика српска застава говори чињеница да је цијелу не можемо снимити.
Коментари (0)
21:19 ПОЛИЦИЈСКА АКЦИЈА НА ЈАХОРИНИ: Осам особа кажњено због нелегалног обезбјеђења
НА Јахорини су синоћ извршила контроле, а полиција је издала прекршајне налоге за осам особа који су радили као обезбјеђење, а да за то нису имали законско право.
14:13 КУПАЧИ ТРАЖЕ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ГРАДА: Уништене кабине на плажи код Зеленог моста (ФОТО)
Кабине за пресвлачење на бањалучкој плажи код Зеленог моста скоро су потпуно уништене, а бројни купачи који спас од врућина траже у хладном Врбасу апеловали су на надлежне градске службе да их обнове.
0 ВОЗАЧИ, СПРЕМИТЕ СЕ: Центар Бањалуке затворен скоро мјесец дана, ево које улице су блокиране
У Бањалуци ће од недјеље, 28. јуна, до 20. јула бити измијењен режим одвијања саобраћаја у Улици Горана Радуловића Бимбе, на дијелу дијелу од раскрснице са Улицом Милана Ракића до раскрснице са Јеврејском улицом и у Улици Васе Пелагића, на раскрсници са Јеврејском улицом до раскрснице са Улицом Краља Алфонса XИИИ, због изградње оборинског колектора.
0 ЦВИЈАНОВИЋ: Скрнављење симбола Српске уз повике „Алаху екбер“ – то је БиХ која се нуди Србима
СКРНАВЉЕЊЕ симбола Републике Српске уз повике "Алаху екбер" - то је БиХ која се нуди Србима, истакла је српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић