NESTALI SRBI NE POSTOJE ZA SARAJEVO: Majke i očevi umiru, grobovi sinova ostali tajna

Foto: Ilustarcija
Lazić je istakao da porodice poginulih iz Republike Srpske nisu zadovoljne radom Instituta za nestala lica BiH u pogledu traženja nestalih Srba, kao ni radom pravosuđa BiH u vezi sa procesuiranjem ratnih zločina počinjenih nad Srbima.
– Proces traženja nestalih lica srpske nacionalnosti u potpunom je zastoju od formiranja Instituta za nestala lica BiH 2008. godine. To znači da se srpske žrtve prikrivaju, kako bi se na ovim prostorima opravdale sve one dugogodišnje priče da su samo Srbi činili zločine, a da se amnestiraju svi drugi koji su činili zločine. Republička organizacija ima dva prijedloga za ubrzanje ovog procesa – potpunu rekonstrukciju Instituta za nestala lica BiH ili da Institut bude rasformiran i proces vraćen u nadležnost entiteta – dodaje Lazić.
Brojke identifikovanih Srba na godišnjem nivou su poražavajuće, i sigurno je da ovim tempom ni za 50-60 godina ovaj problem neće biti riješen, govori Isidora Graorac sekretar Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske. Ona dodaje da su porodice izgubile nadu, povjerenje i vjeru u povoljno rješenje njihovog najvažnijeg pitanja.

– Postoje mnoge opstrukcije koje su na snazi, od manjka informacija, sporosti aktivnosti insitucija koje se bave ovim pitanjima do tehničkih problema koji se tiču neimanja osnovnih sredstava kojinsu neophodni za rad. Da budemo iskreni, nas porodice to ne interesuje, nas zanima krajnji rezultat, mi smo podnijeli najveću žrtvu u ovom ratu i najmanje što država može da uradi jeste da pronađe naše najmijlije, identifikuje i preda nama kako bismo ih dostojno sahranili – ističe Graorac.
Govoreći o ekshumaciji posmrtnih ostataka, ističe kako Institut za nestala lica Bih ne navodi da je tu riječ o pripadnicima srpske nacionalnosti. Na ovaj način, govori Graorac, Institut nastoji da umanji broj srpskih žrtava.
– Mi smo insistirali i i dalje stojimo pri tome da u Centralnoj bazi nestalih INO BiH pored imena osobe koja se traži mora da stoji: nacionalnost, okolnosti nestanka i status nestale osobe. Nažalost, u Institutu se danas ne traže Srbi, već državljani BiH, čime se dolazi do tumačenja da u proteklom ratu nisu stradali Srbi, već Bosanci i Hercegovci, a to upućuje na nešto drugo. Naši očevi su nestali kao Srbi, i želimo da se tako i vode – izjavila je Graorac.
Iz organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Opštine Srebrenica, ističu da porodice nestalih iz Republike Srpske traže istinu i informaciju o sudbini svojih najmilijih jer na to imaju pravo.

– Pitanje nestalih je prije svega humanitarno pitanje. Prema informacijama koje posjedujemo Amor Mašović je angažovan kao savjetnik u Institutu i kao takav on i dalje vodi glavnu riječ. Dok god je Amor Mašović umješan u rad Instituta, mi nećemo dobiti pristup podacima o nestalim Srbima – ističe Kojić.
Govoreći o nestalim licima na području opštine Srebrenica, Kojić ističe da zbog trenutne situacije u Institutu, šanse da će se ta lica ikada pronaći gotovo da ne postoje.
– Na području opštine Srebrenica još uvjek tragamo za 50 lica srpske nacionalnosti. U kosturnicama širom BiH trunu kosti naših sunarodnika jer Mašović i vrh BiH ne žele da se sazna istina o zločinima nad našim narodom. Na sastancima sa organizacijama iz svih naroda ljudi iz ICMP su nam saopštili da postoje nove metode identifikacije nestalih, ali Institutu je preče da raspiše tender za kupovinu pasa tragača. Enormna sredstva troše na plate a proces traženja stoji dok god političko Sarajevo to želi – naglašava Kojić.
U Skelanima, kod Srebrenice, juče je obilježena godišnjica stradanja 305 srpskih civila i boraca, mještana ovog i nekoliko obližnjih sela, koje su muslimanske snage mučki ubile 16. januara 1993. godine.

U jutarnjim časovima 16. januara prije 29 godina počeo je napad muslimanskih snaga pod komandom Nasera Orića na srpska sela Kušiće, Ćosiće, Kalimaniće i još neka, a zatim i Skelane, gdje su ubijale, pljačkale i palile sve što je srpsko. Muslimanski vojnici su veći broj srpskih civila ubili ispred mosta preko Drine i na njemu prilikom pokušaja Srba da sačuvaju gole živote odlaskom u Srbiju. Od 69 ubijenih Srba dvije trećine bili su civili, među kojima nekoliko djece i 15 žena. Ranjeno je 165 mještana.
Od 30 zarobljenih Srba polovina nije preživjela mučenja u srebreničkim mučilištima, a njih četvoro se još vode kao nestali. Muslimanske snage iz srebreničke enklave su tokom odbrambeno-otadžbinskog rata sistematski napadale srpska sela na području opština Srebrenica, Bratunac i šire, ubijajući i uništavajući sve pred sobom.
Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, istakao je da iako je prošlo 26 godina od rata, još uvijek ne postoji nijedna sudska presuda pred Sudom BiH i pred Haškim tribunalom za počinjena svirepa ubistva Srba u Skelanima, okolnim selima. On je ponovo zatražio da Tužilaštvo Srbije za ratne zločine procesuira odgovorne za monstruozno ubistvo 305 Srba iz Skelana i okolnih sela u srebreničkom kraju.
– Nema trajnog mira i pomirenja bez istine o stradanju srpskog naroda, bez poštovanja srpskih žrtava i kažnjavanja muslimanskih zločinaca. Takođe, ne postoji ni presuda za brutalno mučenje i ubistva zarobljenih srpskih vojnika i civila u srebreničkim logorima. Brojne činjenice potvrđuju da je pravosuđe BiH etnički motivisano i u funkciji bošnjačke politike s ciljem da se opravda brutalna laž da su Srbi agresori i zločinci, a muslimani oslobodioci i žrtve – naveo je Linta.
U proteklih pet godina nije pronađeno nijedno lice srpske nacionalnosti iz Brčkog koje je nestalo tokom proteklog rata, govori član brčanskog Udruženja porodica nestalih srpskih boraca i civila Ljubinka Živanović. Ona dodaje da se na njihovim spiskovima kao nestala vode još 44 lica srpske nacionalnosti, od kojih je 16 iz Brčkog, dok ostalih 28 traže porodice iz drugih opština koje su se nakon rata nastanile u Brčkom.
Prema saznanjima i informacijama Udruženja, kaže Živanovićeva, sumnja se da su tijela većine lica za kojima se i dalje traga, najvjerovatnije, ukopana u pojedinačne grobnice.
– Jedini slučaj gdje je nestalo više lica i gdje pretpostavljamo da su tijela zajedno zakopana jeste slučaj četiri žene iz naselja Špionica, opština Srebrenik, koje su nestale istog dana prilikom prelaska na teritoriju opštine Brčko – rekla je Živanovićeva i dodala da precizna lokacija gdje se nalaze njihovi skeletni ostaci još nije otkrivena.
Iako su svima puna usta deklarativnog saosjećanja sa porodicama, podsjećanja kako imaju pravo da saznaju istinu o sudbini svojih srodnika, proces traženja nestalih lica srpske nacionalnosti i dalje je u potpunom zastoju, govori direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.

– Da je drugačije, ne bi stalno imali potrebu da ponavljamo kako je stanje neodrživo, kako se prema žrtvama iz Republike Srpske nadležni u BiH moraju odnositi sa istim pijetetom, i kako se stavovi iz Srpske, takođe, moraju uvažavati u ovom procesu. U najkraćem, sve se mora postaviti na drugi način, jer je, nažalost, Institut za nestala lica BiH privatizovan od strane Bošnjaka. Prije svega, rad Instituta se mora depolitizovati, mora se prestati sa manipulacijama žrtava, rad INL BiH dovesti u zakonske okvire – navodi Kojić.
On je naglasio da je Centar podnio konkretne prijedloge sa ciljem rješavanja ovog problema, ipak sagovornika na drugoj strani nema. Dodaje, da će kako vrijeme prolazi doći do dodatnog pogoršanja situacije, ukoliko se iz korijena ne promijeni dosadašnja praksa u procesu traženja nestalih lica. To se, prije svega, odnosi na otežan pristup podacima o postojanju grobnica, o izmještenim posmrtnim ostacima, što dodatno usporava cjelokupan proces, ističe Kojić.
– Imamo situaciju da se, upravo kroz verifikaciju nestalih, pokušava stvoriti lažna slika o stradanju u proteklom ratu. Propali su brojni, dugogodišnji pokušaji da se dogovorimo oko ključnih stvari, a vrijeme u ovom procesu nije najbolji saveznik. Osim toga, poznato je da Međunarodna komisija za nestala lica igra veliku ulogu u radu INL BiH, i moram otvoreno reći da ni njihovi predstavnici nisu imali sluha za naše prijedloge. Pritom, ne želim osporiti njihov značaj u procesu traženja nestalih lica u BiH, ali je krajnje vrijeme da se smanji njihov uticaj – ističe Kojić.
Izgubljeno je dragocjeno vrijeme, ali ostao je trag sjećanja na živote izgubljene u posljednjem otadžbinskom ratu. Zato bez obzira na sve poteškoće, proces traženja nestalih lica, barem što se tiče Republike Srpske, neće stati. To je naš dug prema stradalima, i obaveza prema njihovim porodicama, podsjeća Kojić.
– Da ne mislim da još postoje šanse da se izađe iz trenutnog ćorsokaka u koji smo zapali, ne bih ulagao trud i insistirao na razgovorima i usaglašavanju stavova svih koji mogu u tome pomoći. Treba raditi i koristiti sve zakonske mogućnosti kako bi se proces traženja nestalih vratio na pravi kolosijek – zaključio je Kojić.
Prema popisu Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih lica, u periodu od 1991. do 1995. godine bilo je ukupno 35.042 srpskih žrtava Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Hrvatske i muslimanske snage za sobom su ostavile pustoš i masovne grobnice.

Najveća masovna grobnica nalazi se u Mrkonjić Gradu, gdje je ekshumirano 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civil, 97 boraca Vojske Republike Srpske, tri pripadnika MUP-a Republike Srpske. Među ekshumiranima je 10 žena. U manjim grobnicama u toj opštini pronađeno je još 176 tijela civila, pripadnika Vojske i MUP-a Republike Srpske.
Republika Srpska još potražuje 1.652 poginula srpska borca i civila u proteklom ratu, dok se u tri spomen kosturnice u Banjaluci, Nevesinju i Miljevićima nalazi 650 ekshumiranih i neidentifikovanih posmrtnih ostataka.
NAJNOVIJE IZ RUBRIKE

SRAMAN ZAHTJEV TRASOVE: Okolić – Nedopustivo da Britanci traže da BiH uvede sankcije Rusiji
ZAMJENIK ministra odbrane u Savjetu ministara Mirko Okolić rekao je da je nedopustivo da ministar spoljnih poslova Velike Britanije Elizabet Tras na sastanku u Ministarstvu odbrane traži da BiH uvede sankcije Rusiji jer za vođenje spoljne politike nije nadležno Ministarstvo odbrane, već Predsjedništvo BiH.

KRAJ RADNE SEDMICE DONOSI PROMJENU: Kakvo nas vrijeme očekuje sutra?
U REPUBLICI Srpskoj i Federaciji BiH sutra će biti toplo i sunčano, uz malu do umjerenu oblačnost, a poslije podne su mogući lokalno kratkotrajni pljuskovi.

ZORAN TEGELTIJA JASAN: Pred Savjetom ministara nisu bile sankcije Rusiji
PREDSJEDAVAJUĆI Savjeta ministara Zoran Tegeltija rekao je da pred Savjetom ministara nije bila niti će biti bilo kakva odluka koja se tiče uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji.

REŽU PLATU MITROVIĆU I GALIĆU: Sukob interesa koštaće poslanike u Predstavničkom domu BiH
VOJINU Mitroviću, ministru komunikacija i transporta BiH, te Jakovu Galiću, poslaniku Socijalističke partije u Predstavničkom domu BiH, zbog sukoba interesa umanjuje se plata, odlučila je danas Komisija za odlučivanje o sukobu interesa.

USTAVNI SUD BiH POLITIČKA INSTITUCIJA: Šulić – NS RS će nastaviti da predstavlja volju naroda
POTPREDSJENDIK Narodne skupštine Republike Srpske Denis Šulić izjavio je da današnjom odlukom u vezi sa Deklaracijom i zaključcima Narodne skupštine Srpske Ustavni sud BiH još jednom pokazao da je politička, a ne pravosudna institucija.

PETKOVIĆ O ODLUCI USTAVNOG SUDA: Razmisliti kako će BiH nastaviti da funkcioniše
POTRPREDSJEDNIK Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković ocijenio je da nakon današnje odluke Ustavnog suda u vezi sa Deklaracijom i Zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske treba razmisliti kako će BiH nastaviti da funkcioniše.

STANIVUKOVIĆ NAS OPSTRUIŠE: Đoko Ekvator ljut zbog zabrane rada njegovom preduzeću
KAKO bi nas opstruisao na sve načine, Stanivuković je pismeno dao nalog svim zaposlenicima u Gradskoj upravi kako da postupaju prema kompaniji „Ekvator“, tvrdi Đorđe Davidović, vlasnik ove komapanije.

USTAVNI SUD IZAŠAO IZ SVOJE FUNKCIJE: Reakcije iz Srpske na poništavanje odluka NS RS
USTAVNI sud BiH je ponovo izašao iz svoje Ustavom zadane funkcije, izjavila je za RTRS šef Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać.

DODIK O OPOZICIJI: PDP i Borenović 90 odsto prodaju, a 100 odsto izdaju Republiku Srpsku
PREDSJEDNIK SNSD-a Milorad Dodik istakao je da PDP i Branislav Borenović 90 odsto prodaju, a 100 odsto izdaju Republiku Srpsku.

VELIKA BRITANIJA ŽELI DA DISKREDITUJE SRBE: Objavljen stenogram sa sastanka Dodika i Trasove
SRPSKI član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je da Velika Britanija podržava lice koje nije imenovano za visokog predstavnika rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN, jer želi da diskredituje srpski narod ili ih smatra niže vrijednim pa da može da nameće stavove političkom batinom putem tako neovlaštene osobe.

22:06 PREMINUO ČLAN GRUPE DIPEŠ MOD: Jedan od osnivača čuvene grupe umro u 60. godini
ENDI Flečer klavijaturista benda Dipeš mod preminuo je danas u 60. godini, javljaju britanski mediji.

15:47 LOŠE VIJESTI ZA FATU ORLOVIĆ: Uklonila je srpsku crkvu, ali joj se neće ispuniti velika želja?
FATA Orlović, žena zbog koje je srušena crkva u Konjević polju, ovih dana se priprema da obavi petu islamsku dužnost – hadž, a sa njom bi trebala ići kćerka Zlatka koja živi u SAD.
Vremenska prognoza

Sarajevo

Banja Luka

Mostar

Tuzla

Bihać

Bijeljina
Kursna lista

7 ŠEŠELJ ZADAJE KONTRAUDARAC: Nova runda za košmar haških sudija – lider radikala ide do kraja!
LIDER SRS Vojislav Šešelj se sprema da već tokom letnje pauze "zada kontraudarac" Haškom tribunalu, od koga je dobio poziv za saslušanje pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove, kaže potpredsjednik SRS Miljan Damjanović, kome je takođe uručen poziv.

0 PRETRESI NA VIŠE LOKACIJA: Akcija „Zapad“ usmjerena na osumnjičene zbog krijumčarenja migranata
IZ TUŽILAŠTVA BiH saopšteno je da se u više gradova BiH vrše pretresi u okviru akcije "Zapad", zbog kaznenih djela organizovanog kriminala i krijumčarenja migranata.

Ovan

Bik

Blizanci

Rak

Lav

Devica

Vaga

Škorpija

Stralac

Jarac

Vodolija
