ДРАСТИЧНО СТРОЖЕ КАЗНЕ: Од сутра за обијесну вожњу у БиХ и до 5.000 КМ

Фото: instagram.com/mup.srpsk
Јер, иза сувопарних чланова закона крије се много озбиљнија слика. Агресивна вожња, алкохол, телефони у рукама возача и дивљање кроз градске улице одавно више нису појединачни инциденти, него свакодневица која се готово рутински завршава у црној хроници.
Управо зато посљедње измјене Закона о основама безбједности саобраћаја и кажњавање “обијесне вожње” многи виде као покушај државе да први пут озбиљно удари на најопасније возаче, и то не симболично, него казнама које би могле промијенити понашање и оних који су до сада мислили да су недодирљиви.
Прочитајте јошИзмјене закона ступају на снагу: Од 27. маја строже саобраћајне казне у БиХ
Статистика која огољава проблем
Да проблем одавно није само перцепција грађана, потврђују и подаци са терена.
Милија Радовић, замјеник директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске, каже за БЛ портал да статистика годинама упозорава како досадашње казне нису давале ефекат.
„Прошле године десило се 666 саобраћајних незгода у којима је возач имао преко 1,5 промила алкохола у крви. То је скоро пет одсто од укупног броја удеса, што је заиста забрињавајуће“, упозорава Радовић.
Посебно алармантним сматра чињеницу да је кориштење мобилног телефона током вожње постало готово нормализовано понашање.
„Око девет одсто возача у Српској користи телефон током вожње, а у Бањалуци је тај проценат још већи. Такође, 1,3 одсто њих стално вози под утицајем алкохола. С друге стране, увођење стационарних и мобилних радара смањило је проценат прекорачења брзине са 60 на 28 одсто у посљедње три године. Ипак, неприлагођена брзина је и даље узрочник више од 40 одсто саобраћајних несрећа са смртним исходом“, наводи Радовић.
По њему, актуелни закон је до сада претрпио превише измјена због чега у Агенцији за безбједност саобраћаја сматрају да би доношење потпуно новог закона, са најбољим праксама из окружења, у вом тренутку било најбоље рјешење.
Од сутра казне до 5.000 КМ и одузимање возила
Од сутра ће се као обијесна вожња третирати вишеструки пролазак кроз црвено свјетло у кратком временском периоду, велика прекорачења брзине, претицање колоне преко пуне линије, вожња са више од 1,5 промила алкохола у крви, као и вожња под утицајем наркотика или психоактивних супстанци.
Возачи који буду ухваћени у оваквим прекршајима могу очекивати новчане казне од 2.000 до 3.000 КМ, забрану управљања возилом у трајању од шест мјесеци и казнене бодове.
Уколико због обијесне вожње дође до саобраћајне незгоде, казне расту и до 5.000 КМ, а забрана вожње може трајати девет мјесеци.
Посебно строга мјера односи се на повратнике. Закон предвиђа да полиција може привремено одузети возило возачу који је у претходне двије године већ кажњаван за обијесну вожњу.
„Казна мора да заболи“
И док су претходних година возачи често рачунали да ће их прекршај коштати тек симболично, нови закон сада мијења управо ту логику.
„Тренутна казна за вожњу до 0,8 промила је 50 КМ, односно 25 КМ ако се плати у року. То никога не спречава да сједне пијан за волан, иако је у стању неспособности за вожњу. Нове казне од 2.000 до 3.000 КМ су озбиљан ударац за буџет”, сматра Радовић.
Сматра да ће возаче још више забољети забрана вожње од пола године, јер, како каже, треба организовати живот шест мјесеци без аута.
“Казна нема ефекта ако не заболи, а ове нове ће дефинитивно натјерати возаче да поштују прописе. Што се тиче другог дијела, односно превенције, она би морала бити значајније присутна, али за то су потребна одређена средства”, истиче Радовић.
Подршка строжим казнама
На улицама Бањалуке мишљења су подијељена, али већина грађана са којима смо разговарали слаже се у једном. Стање у саобраћају посљедњих година постало је неподношљиво.
„Казне су поштене и требале су бити уведене раније. Бахатост на нашим улицама је постала грозна. Сваки пут када отворим портале, читам о саобраћајкама и људима који гину због пијаних возача. Ако некога треба ударити по џепу са неколико хиљада марака и узети му ауто да би се сачувао нечији живот онда се потпуно слажем. Ако не знаш да возиш нормално, плати па пјешачи“, каже Бањалучанка Марија Ковачевић за БЛ портал.
Сличног је става и њен суграђанин Драган Радић, који сматра да ће многи тек када осјете озбиљан финансијски удар схватити тежину својих поступака.
„Казне јесу високе за наш стандард, али у саобраћају секунда одлучује о животу. Када бахати возач добије да плати 3.000 КМ, наћи ће се у тешкој ситуацији, морат ће дићи кредит и тек тада ће схватити шта је урадио. Када те једном тако опали по новчанику и када пола године будеш ишао пјешке на посао јер немаш дозволу, више ти никада неће пасти на памет да прођеш кроз црвено или претичеш преко пуне линије“, закључује Радић за БЛ портал.
Хоће ли ригорозне мјере коначно дати резултат?
Ипак, и међу стручњацима постоји дилема да ли ће само ригорозније казне бити довољне.
Јер, проблем безбједности саобраћаја у БиХ одавно није само питање закона, него и културе вожње, слабе контроле, толерисања бахатости и увјерења да се прописи могу заобићи.
Због тога ће прави одговор на питање да ли измјене закона доносе прекретницу бити познат тек када прве казне почну стизати на кућне адресе, а возачи схвате да се оно што је годинама пролазило уз неколико десетина марака казне сада може завршити без аутомобила, без дозволе и са озбиљним ударом на кућни буџет.
(БЛпортал)
НАЈНОВИЈЕ ИЗ РУБРИКЕ
ПУТУЈЕТЕ ЗА ВИКЕНД? На овим дионицама вас очекују гужве и измјене у режиму саобраћаја
ВЕЋИНА путних праваца у Републици Српској и ФБиХ јутрос је проходна, фреквенција возила је појачана, а чекања су на више граничних прелаза на излазу из БиХ према Хрватској, саопштено је из Ауто-мото савеза /АМС/.
МИНИЋ ПОВОДОМ ВИДОВДАНА: „Жртва бораца обавезује нас да чувамо Српску“
ПРЕДСЈЕДНИК Владе Републике Српске Саво Минић честитао је команданту и припадницима Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука и некадашњим припадницима Војске Републике Српске Видовдан – крсну славу Војске Српске, истакавши да је то дан присјећања на оне који су стали у одбрану Српске када је то било најпотребније.
ДЈЕВОЈЧИЦЕ ПРЕДЊАЧЕ: Ево за колико је беба Српска богатија
У Републици Српској у протекла 24 часа рођено је 13 беба, осам дјевојчица и пет дјечака, речено је Срни у породилиштима.
КАРАН ОДЛИКОВАО ЗАСЛУЖНЕ: Ево ко је добио највиша признања Републике Српске
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Синиша Каран одликовао је, поводом Видовдана, појединце и јединице Војске Републике Српске за заслуге стечене у стварању, одбрани и ослобођењу Републике, као и за признати јавни рад и личне резултате којим се доприноси друштвено-политичком развоју што доводи до опште афирмације Српске.
ЖЕГА НЕ ПОПУШТА: Данас и до 39 степени, ево када стиже промјена времена
ТОПЛОТНИ талас задржаће се и данас у Републици Српској и Федерацији БиХ, гдје ће бити сунчано и вруће са темепратуром до 39 степени Целзијусових.
ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ КРСНЕ СЛАВЕ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: Положени вијенци за погинуле борце у Приједору (ФОТО)
ОБИЉЕЖАВАЊЕ Видовдана, крсне славе Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског Република Српска пука, почело је данас у Приједору гдје су положени вијенци на Централно спомен-обиљежје "За крст часни".
ПРИЈЕДОР У ЗНАКУ ВИДОВДАНА: Централна свечаност поводом крсне славе Војске Републике Српске
ЦЕНТРАЛНА свечаност поводом Видовдана и крсне славе Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског Република Српска пука , биће одржана данас у Приједору.
„ВИДОВДАН ЈЕ СИМБОЛ ИСТРАЈНОСТИ И ЖРТВЕ“: Додик честитао крсну славу Војске Републике Српске
ПОВОДОМ Видовдана - крсне славе Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, команданту бригадиру Горану Максимовићу, официрима, подофицирима и припадницима пука упућујем искрене честитке, рекао је предсједник СНСД-а Милорад Додик.
„ЗАТВОРИТЕ ВРАТА И ПРОЗОРЕ, СТАВИТЕ МОКРУ КРПУ НА УСТА“: Дошло до цурења амонијака у Гучи, стижу хитна упозорења МУП-а Србије!
ПЕДЕСЕТ минута послије поноћи у Гучи се догодио акцидент, када је из хладњаче у Првомајској улици бр. 9 исцурио амонијак. МУП је издао хитно упозорење грађанима. Услиједила је хитна реакција ватрогасаца и специјализованих тимова.
ВОЗАЧИ, СПРЕМИТЕ СЕ: Центар Бањалуке затворен скоро мјесец дана, ево које улице су блокиране
У Бањалуци ће од недјеље, 28. јуна, до 20. јула бити измијењен режим одвијања саобраћаја у Улици Горана Радуловића Бимбе, на дијелу дијелу од раскрснице са Улицом Милана Ракића до раскрснице са Јеврејском улицом и у Улици Васе Пелагића, на раскрсници са Јеврејском улицом до раскрснице са Улицом Краља Алфонса XИИИ, због изградње оборинског колектора.
Коментари (0)
11:00 НОЛЕ СЕ УХВАТИО МИКРОФОНА: Ђоковић направио шоу на концерту у Лондону (ВИДЕО)
НАЈБОЉИ тенисер свих времена, Новак Ђоковић, поново је направио шоу! Било да је на терену или ван њега, Ноле је главна звијезда гдје год да се појави, што је и доказао у Лондону на концерту музичког суперстара Бед Банија.
14:13 КУПАЧИ ТРАЖЕ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ГРАДА: Уништене кабине на плажи код Зеленог моста (ФОТО)
Кабине за пресвлачење на бањалучкој плажи код Зеленог моста скоро су потпуно уништене, а бројни купачи који спас од врућина траже у хладном Врбасу апеловали су на надлежне градске службе да их обнове.
0 НОЛЕ СЕ УХВАТИО МИКРОФОНА: Ђоковић направио шоу на концерту у Лондону (ВИДЕО)
НАЈБОЉИ тенисер свих времена, Новак Ђоковић, поново је направио шоу! Било да је на терену или ван њега, Ноле је главна звијезда гдје год да се појави, што је и доказао у Лондону на концерту музичког суперстара Бед Банија.
0 БЕОГРАД СПРЕМА ЖЕСТОК ОДГОВОР! Ако се потврди забрана уласка Драгану Вучићевићу у Црну Гору
НЕЗВАНИЧНА информација да је власнику Информера Драгану Вучићевићу забрањен улазак у Црну Гору, иако још није потврђена од надлежних институција, већ је изазвала озбиљне реакције у политичким и медијским круговима у Београду.
Ован
Бик
Близанци
Рак
Лав
Дјевица
Вага
Шкорпија
Стријелац
Јарац
Водолија