ALEKSANDRA SAVIĆ ZA „VEČERNJE NOVOSTI“: Jezik nam daje identitet i osjećaj pripadnosti

Foto: Fejsbuk/Privatna arhiva
Iako vlada mišljenje da se premalo pažnje poklanja opštoj jezičkoj kulturi modernog doba, jezički znalci potvrđuju da postoje veoma uspješni načini na osnovu kojih se se srpski jezik čuva, izučava i njeguje.
- Na prvi pogled može nam se učiniti da je srpski jezik u veoma nezahvalnom položaju, uglavnom zbog sve ubrzanijeg načina života i rada, manjeg interesovanja govornika za pravilno pisanje i govorenje, dominacije engleskog jezika u mnogim profesijama. Međutim, nikako ne treba da budemo pesimistični i da govorimo o ugroženosti koja se ne može spriječiti. Više volim da kažem da je ovo prilika da još više njegujemo jezik, radimo na njegovom prilagođavanju savremenom društvu, koristimo raznovrsne medije i promišljamo o budućnosti. I dalje, naravno, postoje veoma uspješni načini da se jezik promoviše, uči, čuva i unapređuje – rekla je Aleksandra Savić, predsjednica Udruženja lektora Republike Srpske, za „Večernje Novosti“.
Ona ističe da su veoma interesantne i popularne sve one jezičke grupe na društvenim mrežama koje na profesionalan, elokventan i zanimljiv način govore o jeziku, ali i da je zapažen broj govornika, izdavačkih kuća i medija koji vode računa o napisanom i angažuju profesionalce, što je za nju dobar znak.
- U posljednje vrijeme svjedočimo pojavi mnogih dobrih pisaca sa naših prostora koji na svoj način promovišu čitanje i pismenost. Prije bih rekla da se nalazimo u drugačijem (ne nužno boljem ili gorem) vremenu i da to samo zahtijeva drugačiji pristup. Primijetila sam da zapravo ljudi mnogo više pažnje posvećuju jeziku nego što mi mislimo, samo se ta pažnja možda usmjerava drugačije nego što smo učili ili očekivali. Zato se zalažem za konstantnu promociju jezika, dostupnost platformi, izdanja i projekata – naglasila je Savićeva.
Vjeruje da srpski jezik treba da se još više izučava na svim fakultetima i da bi trebalo da dobije mnogo više časova u osnovnim i srednjim školama. Međutim, prije nego što dođe do toga – mora se pažljivo osmotriti i analizirati situacija u školama, nastavni plan i program, otvoriti neriješena pitanja i napraviti planove za budućnost.
- Nastavni planovi i programi srpskog jezika odavno su zreli za reformu i za detaljno i posvećeno istraživanje koje će odgovoriti na dileme sa kojima se susreću i nastavnici i učenici. Na primjer, zašto u osnovnim školama ima tako mnogo gradiva iz gramatike a u srednjim ga gotovo i nema, kako to da učenici sa završenom srednjom školom dođu na fakultet sa tako malo znanja o jeziku, treba li gradivo da se prilagodi različitim srednjoškolskim usmjerenjima, da li nastavnicima trebaju dodatne obuke i na kraju, šta sami nastavnici – uzimajući u obzir njihovo znanje i iskustvo – misle o nastavnom planu i programu. Jedini način da se ova pitanja riješe jeste da se o njima neprestano govori i da se svi posvetimo jeziku, konkretnim jezičkim dilemama i pitanjima, a ne stalnoj i već obesmišljenoj raspravi o tome kako je jezik ugrožen – izjavila je Savićeva za „Večernje Novosti“.
Takođe, ona smatra da srpski jezik treba da bude predmet stalnog interesovanja svih građana Republike Srpske, a ne samo jezičkih znalaca jer su narod i jezik neodvojivo jezgro. Kako kaže, srpski jezik se razvijao uporedo sa zajednicom, neodvojiv je od društvenih, političkih i kulturnih faktora.
- Što se tiče našeg područja, jezik i narod neodvojive su kategorije. Najbolji dokaz za to je što se istorija srpskog naroda može pratiti kroz istoriju njegovog jezika. On nam daje identitet i osjećaj pripadnosti. Druga strana ovakvog odnosa je što se putem jezika otvaraju mnoga politička (u užem i u širem smislu) pitanja. Upravo zbog toga, vratimo se na početak, jezik treba da je predmet stalnog interesovanja ne samo jezičkih znalaca – da se izučava, njeguje i poboljšava, usmjerava i prilagođava jer on je bio i ostaće ogledalo društvene zbilje – zaključila je Savićeva.
NAJNOVIJE IZ RUBRIKE

BANJALUKA DOMAĆIN FESTIVALA: Prijem za učesnike „Kozara etno 2022“
U GRADSKOJ upravi Banja Luka danas je upriličen prijem za učesnike i organizatore „Kozara etno“ festivala.

PETKOVIĆ ODGOVORIO KURTIJU: Srpske tablice nisu nelegalne
DIREKTOR Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je predsjedniku Vlade samoproglašenog Kosova Aljbinu Kurtiju da srpske tablice na Kosovu i Metohiji nisu nelegalne, već da postoje na osnovu zakona države Srbije i sporazuma iz Brisela, a da je jedino nelegalno Kurtijevo nepoštovanje i gaženje sporazuma.

OPŠTINA STANARI OKUPILA NAJMLAĐE: Izabrano Predsjedništvo beba
DRUGA Konferencija beba u Stanarima okupila je večeras 29 mališana rođenih od 28. juna prošle do Vidovdana ove godine.

SEZONA JE GODIŠNJIH ODMORA: Za koliko novca građani Srpske mogu ljetovati? (VIDEO)
VRIJEME je godišnjih odmora i sudeći prema zainteresovanosti morska obala i dalje je izbor većine.

ČEKA LI NAS SUTRA RASHLAĐENJE? Evo šta kažu meteorolozi za ponedjeljak
U REPUBLICI Srpskoj i Federaciji BiH sutra će biti pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme, uz maksimalnu temperaturu vazduha i do 38 stepeni Celzijusovih.

ŠEŠELJEVI RADIKALI PODRŽAVAJU DODIKA: Otkriveno kako SRS izlazi na izbore
SRPSKA radikalna stranka dr Vojislav Šešelj donijela je odluku da na predstojećim opštim izborima podrži Milorada Dodika, kandidata za predsjednika Republike Srpske i Željku Cvijanović kandidata za srpskog člana Predsjedništva BiH iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata.

VIŠE STOTINA POSJETILACA NA „SAČIJADI“: Sokolac domaćin gastro-manifestacije
GASTRO-manifestacija "Sačijada" okupila je danas na sokolačkom izletištu Brezjak više stotina posjetilaca i 49 ekipa koje su se nadmetale u spremanju specijaliteta pod sačem, a epitet najbolje pripao je domaćem timu "Devetak".

NAPUSTIO ČILE ZBOG LJUBAVI I DOŠAO U GRADIŠKU: Karlos se prvo zaljubio u doktorku, pa onda u ljepote Srpske
DOK hiljade mladih napušta BiH, grafički dizjaner Karlos Garsija odabrao je putovanje u suprotnom pravcu. Doselio se u BiH, i to doslovno s drugog kraja svijeta.

HUMANITARNA MODNA REVIJA ZA RODITELJSKU KUĆU „ISKRA“: Udružili se Teslićani koji su dobili najteže životne bitke
TRINAESTORO Teslićana, koji su dobili bitku sa različitim oblicima karcinoma, organizovalo je večeras humanitarnu modnu reviju i sva sredstva od dobrovoljnih priloga dostaviće Roditeljskoj kući "Iskra" u Banjaluci, u koju su privremeno smještena djeca oboljela od ove opake bolesti.

BILJEŽE SE REKORDNE VRUĆINE: U Trebinju sunce „prži asfalat“
POSLEDNJIH nekoliko dana u Hercegovini vladaju velike vurućine, a živa na termometru kreće se od 35 pa i preko 40 Celzijusovih stepeni.

22:48 BANJALUKA DOMAĆIN FESTIVALA: Prijem za učesnike „Kozara etno 2022“
U GRADSKOJ upravi Banja Luka danas je upriličen prijem za učesnike i organizatore „Kozara etno“ festivala.

14:31 SAHRANJENA SUZANA RAĐEN TODORIĆ: Članovi porodice, brojne kolege i prijatelji na posljednjem ispraćaju poznate novinarke
NA gradskom groblju Pučile u Bijeljini, danas je sahranjena Suzana Rađen Todorić, dugogodišnja urednica BN televizije.
Vremenska prognoza

Sarajevo

Banja Luka

Mostar

Tuzla

Bihać

Bijeljina
Kursna lista

2 CIJENE NA BENZINSKIM PUMPAMA LETE U NEBO: Ovo su trikovi kako da uštedite gorivo
SVJETSKI događaji rezultirali su porastom cijena naftnih derivata kako u svijetu tako i u BiH. Iako brzina kojom se kreće automobil ima najviše uticaja na potrošnju goriva, postoje i druge navike vozača i trikovi koji mogu imati značajan uticaj.

0 BiH JE LOŠE MJESTO ZA SRBE I SRPSKU: Dodik – Mi smo ovdje zgurani zbog zapadnih faktora
BOSNA i Hercegovina je loše mjesto za Srbe i Republiku Srpsku, izjavio je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

Ovan

Bik

Blizanci

Rak

Lav

Devica

Vaga

Škorpija

Stralac

Jarac

Vodolija
